Ľudské práva sú výmysel!

Autor: Roman Kollárik | 6.3.2014 o 18:20 | (upravené 6.3.2014 o 19:35) Karma článku: 12,62 | Prečítané:  1156x

Nemusíme sa to vôbec báť povedať: Ľudské práva sú výmyslom! Aj Deklarácia ľudských práv je vymyslená! Áno, sú výmyslom ľudí, ktorí prežili ohavné krutosti II. svetovej vojny a chceli zabrániť ich ďalšiemu opakovaniu.

Preto sú ľudské práva jedným z pilierom Európskej únie. Žijeme v regióne, ktorý je priamym dedičom ukrutností vojny spred necelých 70 rokov, a sme súčasťou zriadenia, ktoré bolo vytvorené ako nástroj prevencie ďalšej vojny.

Napriek týmto zábezpekám tu však niečo významné chýba: inteligentné poučenie z minulosti. Ak sa dieťa popáli na plynovom sporáku už sa ho nedotkne. Inteligentnejšie dieťa sa nedotkne už žiadneho plynového sporáku. A dieťa s ešte vyššou inteligenciou sa nedotkne žiadnej horúcej plochy, ak mu povieme: „Páli!“.

Prenos skúsenosti

Tomuto mechanizmu sa hovorí prenesenie skúsenosti. Inteligentné a praktické poučenie z minulosti nespočíva len vo vyvarovaní sa konkrétnym skúsenostiam, napr. ´nebudeme vraždiť Židov v plynových komorách, ale v princípoch, na ktorých stoja, napr. ´zabránime genocíde akejkoľvek skupiny ľudí´.

To, čo si väčšina ľudí pamätá je, že ´vraždiť Židov je zlé´. Mechanizmy, ktoré viedli k tomu, že bežní občania sa podieľali na genocíde, či zo strachu, zisku, nenávisti, alebo dojmu, že Židia sú skutoční nepriatelia, si už nepamätáme. Preto je jednoduché z týchto istých dôvodov podporovať prenasledovanie inej skupiny ľudí - lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí. Nenaučili sme sa prenášať skúsenosť.

Zneužívanie ľudských bytostí

Argument, že pri vytváraní Deklarácie ľudských práv nemali ich autori a autorky na mysli LGBT ľudí - a teda nespadajú pod ochranu ľudských práv - je znakom nepochopenia princípu prenosu minulej skúsenosti.

Principiálne porozumenie minulej skúsenosti spočíva v tom, že je jednoduché zneužiť menšinovú skupinu ľudských bytostí pri hľadaní podpory u väčšinovej verejnosti. Špeciálne menšinu, ktorá bola v priebehu stáročí dehumanizovaná (zbavená ľudskosti), démonizovaná (boli jej pripisované krajne negatívne vlastnosti a správanie), prenasledovaná a postavené na úroveň menej než druhoradých bytostí. Väčšinová verejnosť už má vytvorený obraz o tejto skupine ako zlej; nenávisť a strach boli zasiate v mysliach väčšiny. Je teda veľmi jednoduché vytvoriť z menšiny nepriateľa, ktorý je zodpovedný za všetky problémy v spoločnosti.

A ľuďom sa hneď ľahšie žije. Problémy nezmizli, ale aspoň vedia, kto je za ne zodpovedný – určite nie oni sami, ani ich vodcovia. A keď ich vodcovia začali navrhovať zákony, ktoré majú obmedzovať práva tejto menšiny, väčšina sa nielenže nebránila, ale s radosťou podporila toto konanie. Veď voči pred nepriateľovi sa treba brániť!

Krok za krokom boli menšine odobrané všetky práva – na rodinu, na majetok, na voľný pohyb, na výživu, zdravotnú starostlivosť, na vlastné telo; postupne boli olúpení o všetku svoju ľudskosť. Muži, ženy, deti prestali byť ľuďmi. Spravili z nich menej než dobytok. Keď prišlo k ich vyvážaniu do koncentračných táborov a masovému vraždeniu v plynových komorách, Slováci Židov už za ľudí ani nepovažovali, takže ich vraždy vlastne ani neboli vraždami.

Akceptovať celú vlastnú minulosť

Slovensko sa pre svoju sa záchranu sa pripojilo k politike nacistického Nemecka a postavilo tak svoj zrod priamo na vyvražďovaní vlastného židovského obyvateľstva. Slovenský štát na čele s kňazom sa zrodil v jazere krvi po masovej vražde. A nebolo to víťazstvo morálky, cti a pravdy.

Slováci by mali byť jedni prvých v rade, ktorí sa priznávajú k celej svojej minulosti; byť si vedomí, že naša samotná existencia je výsledkom utláčania minorít a bojovať každý deň proti opakovaniu týchto ukrutností voči všetkým ľuďom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Druhý neverejný prieskum potvrdzuje predpovede analytikov

Preferencie sa budú šíriť internetom.

Dnes píše Matia Lenická

Liberáli by sa do novej vlády nemali trepať

Radšej nech ponúknu konštruktívnu opozíciu.


Už ste čítali?